Hakkında

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra Paris 8 Üniversitesi’nde Siyaset ve Hukuk Bilimi yüksek lisansı yaptı. Aynı üniversitede doktora öncesi seminerlere ve Collège de France’da Antonio Negri’nin Siyaset Felsefesi derslerine katıldı.

Birleşmiş Milletler bünyesindeki Parlamentolar Birliği, dünyanın en önemli kadın kuruluşlarından biri olan AWID, Orhun Anıtları’nın restorasyonu için TİKA, Lübnan’ın Türkiye’de tanıtımı çerçevesinde DEİK Türk-Lübnan İş Konseyi, İstanbul’un uluslararası bir marka olması için gerçekleştirilen çalışmalarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi kuruluşlara danışmanlık hizmeti verdi.  Türkiye’de faaliyet gösteren bazı uluslararası şirketlere iletişim ve hükümetle ilişkiler danışmanlığı yaptı. Türkiye’nin siyasal yaşamında farklı bir yeri olan Yeni Demokrasi Hareketi’nin ulusal ve uluslararası basınla ilişkilerini düzenledi, fon toplama, mitingler gibi çeşitli yurt içi ve dışı etkinlikleri koordine etti. A.B.D., İngiltere ve Fransa’da farklı siyasal kampanya süreçlerinde yer aldı. Cumhuriyet, Turkish Daily News, EP, Akis, Lezzet, Kent ve Belediye gibi çeşitli basın kuruluşlarında serbest yazar ve çevirmen olarak çalıştı. BBA ve Hürriyet tarafından İngilizce olarak yayınlanan haftalık Dateline’da siyaset ve ekonomi haberlerine imza attı.

Genç yaşlarından itibaren yaşadığı dünyanın sorunlarıyla yakından ilgilenen ve bu sorunlara yaratıcı çözümler arayan Taluk, dünyanın bir çok ülkesinde lider sosyal girişimcileri destekleyen uluslararası bir kuruluş olan ASHOKA’nın Türkiye temsilciliğini yaptı. Bu görevi yerine getirirken çeşitli ülkelerden sosyal girişimcilerin öyküsünü anlatan “Dünya Nasıl Değişir?” kitabını yayına hazırladı. Türkiye’nin ilk Uluslararası Sosyal Girişimcilik Konferansı ve Liderlik Forumu’nun düzenlenmesine katkıda bulundu. Konferansa dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 100 lider sosyal girişimci katıldı. INSEAD’da Sosyal Girişimcilik üzerine özel bir programda eğitim gördü. Sosyal girişimcilerin finansmana erişim sağlamalarına destek olmak amacıyla Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı liderliğinde, Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF) ve Ashoka Türkiye ortaklığında düzenlenen “Yatırıma Hazır Sosyal Girişimler: Kapasite Geliştirme Programı” nda eğitim verdi ve bu programın çıktılarından biri olan Yatırıma Hazır Sosyal Girişimciler El Kitabı’nın yazarları arasında yer aldı.

Kadir Has Üniversitesi’nin İletişim Ofisi’ni kurdu ve aynı üniversitede Halkla İlişkiler dersi verdi. Yeditepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Siyasal Kampanyacılık ve Türkiye’de Siyasal Yaşam, Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Yüksek Lisans Programı’nda İkna ve İletişim Psikolojisi dersleri verdi.  The School Of Life Istanbul’da Liderin Yolculuğu : Hikayeni Bulmak başlıklı atölyeyi yönetti. LİSTAG LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Grubu ile Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirdiği “Hikaye Anlatıcığı” eğitimleri sonucunda ortaya çıkan yaklaşık 30 anne ve babanın gerçek yaşam öyküleri Gökkuşağından Hikayeler kitabında toplandı ve kitabın önsözünü kaleme aldı.

Halen politikadan, sivil toplum örgütlerine, kurumsal markalardan bireysel alana kadar uzanan bir çok katmanda siyasal ve sosyal iletişim, liderlik iletişimi, paydaş katılımı alanında danışmalığa devam eden Taluk, bu alanda biriktirdiği tecrübe ve bilgiyi çeşitli kurumsal eğitimler, konferans ve seminerler aracılığıyla paylaşıyor. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından yaşama geçirilen “Tepebaşı Sosyal Kuluçka Merkezi”nde Sosyal Girişimcilik ve Sosyal İş Eğitimleri veriyor ve Danışma Kurulu’nda yer alıyor. Bunun yanı sıra, Campaign Türkiye dergisinde iletişim üzerine yazılar yazıyor.

2019’da Seçim Nasıl Kazanılır? : 101 Tavsiye adlı kitabı Kırmızı Kedi Yayınevi’nden yayınlandı. Kısa sürede çok satanlar arasına giren Seçim Nasıl Kazanılır? dünya çapında başarılı olmuş seçim kampanyalarını inceleyen ve bunlardan 101 tavsiye çıkaran, bir seçimin kazanılması için neler yapılması gerektiğini ortaya koyan “seçim-iletişimi” kitabı.

Hakkında” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s