Corbyn’in başarısının sırrı burada yatıyor…

Corbyn’in en önemli başarısı tabanda kendini sevdirmesi. Bütün bir politik yolculuğu boyunca seçmeninin yanı başında olması ve tabanla hep iletişim içerisinde olması ona bu başarıyı getirdi.

Tam bundan 20 yıl önce, İşçi Partisi’nin yıllar sonra iktidara geldiği seçimde çalışmış ve eğitim almıştım. Beni o zamanlar Islington Milletvekili olan Jeremy Corbyn’in yanına yerleştirmişlerdi. Ne şans!

Çok şey öğrendiğim, politikacıya olan bakışımın tamamen değiştiği bu süreçle ilgili deneyimlerimi de sıkça paylaştım. Türkiye’ye dönünce şu cümleleri yazmışım çalıştığım kampanya ve Corbyn hakkında:

“İşçi Partisi’nin önde gelen sıkı Marksistlerinden Islington Milletvekili Jeremy Corbyn, seçildiği bölgede yıllarca çalıştıktan sonra İngiliz Parlementosu’na girmiş önemli bir kişilik. Onunla birlikte gezerken bölgedeki insanlarla yakın ilişkisini gözlerime inanamayarak seyrediyordum. Corbyn, bu bölgede, o kadar güçlüydü ki, İşçi Partisi yoğun bir kampanya yapmaya bile gerek duymamıştı. Kendisiyle birlikte katıldığım toplantıların bazılarında, aslında bu grupların Muhafazakar Parti seçmeni olduğunu gördüm. Ancak Corbyn’in yerel yöneticiyken bu ailelere gösterdiği dayanışma ruhu ve destek, verdiği hizmet nedeniyle kendisini desteklediklerine tanık oldum.”

O yıllarda Tony Blair rüzgarı esiyordu ve Blair, Corbyn’den hiç hoşlanmıyordu. Ancak Corbyn, tabanda o kadar güçlüydü ki, ona dokunamıyordu da. Corbyn, Blair’in liberalizm motifli sosyal demokrasi anlayışını açıkça her yerde eleştiriyordu.

Corbyn’den aldığım en önemli ders, siyasetin masalarda değil sokaklarda yapıldığıdır. Taban örgütlenmesi, seçmen mobilizasyonu hakkında çok şey öğrendim Corbyn’den ve peşi sıra gittiğim kah pazar yerinde, kah bir pub’ın arka odalarında yaptığı toplantılardan. En çok da olduğu gibi olması, inandığı şeyleri gevelemeden söylemesi etkiledi beni.

Corbyn kendisinin değil inandığı düşüncenin, davanın iktidara gelmesiyle ilgiliydi daha çok. O nedenle de çok çalışıyor, belirli bir strateji dahilinde ilerliyordu ve hala öyle de devam ediyor.

Siyasal analistlerin çoğu Corbyn’in tutarlılığı konusunda hemfikir. Sosyalist bir toplum yaratmak için yola çıktığını yıllardır bağırarak söyleyen Corbyn’in, bu başarıyı ilmek ilmek ördüğünü görüyoruz. Onun aslında Marksist olmadığına dikkati çeken bir araştırmacı, “Kendini 21. Yüzyılın siyasetinin içerisinde bulan Corbyn, klasik bir 20. Yüzyıl sosyalisti; kapitalizmin ötesinde başka bir kökün olduğunu ve bunu yeşertebileceğini de biliyor.” 

DİNDARLARLA İLİŞKİLER

Corbyn’in kampanyası sırasında en çok başını ağrıtan konulardan biri de IRA’ya verdiği destek üzerineydi. Corbyn, IRA sempatizanı mıydı bilemem ama bununla ilgisi olabilecek bir anımı paylaşmak isterim.

Onun yanında katıldığım toplantılardan biri de İrlanda Katolik Kültür Merkezi’nde gerçekleşmişti. Toplantıya katılan İrlandalıların çoğu ciddi dindar ve muhafazakardı. Solculardan da hiç hoşlanmıyorlardı, Corbyn hariç.

O toplantıda üzerine “Babam İçin” adlı filmin yapıldığı Guilford 4 ekibinin aile bireyleriyle de tanışmıştım. Hatırlatalım, 1974’de Guildford bombalamasından sorumlu tutulan ve IRA üyesi olmakla suçlanan dörtlünün arasında yer alan Gerry Conlon’un babası da dahil olmak üzere ailesinden bazı kişilerde tutuklanmış, işkence görmüştü. Terörle mücadelede insan haklarının hiçe sayıldığı bir İngiltere dönemiydi. Yıllar süren mücadeleden sonra ekibin suçsuz oldukları ispatlandı. İşte Corbyn o yıllarda, insan hakları savunucusu olarak herkesin yanlarına yaklaşmaktan korktuğu bu ailelerin yanında olmuştu, haklarını savunmak için büyük bir mücadele vermişti. O nedenle de İngiltere’de yaşayan İrlandalılar, her zaman Corbyn’i desteklemeye devam etti.

Bu arada belirtmeme gerek yok sanırım ama yine de yazayım; bu dindar ailelerin yanında Corbyn, ateistliğinden en ufak bir ödün vermeyi düşünmüyordu bile. İnsanlar onun ateistliğiyle dalga geçse de, her zaman güvenebilecekleri, dürüst ve sağlam karakterli bu adama destek vermekten kaçınmıyorlardı. Çünkü ne zaman başları sıkışsa Corbyn hep yanlarındaydı.

CHP’LİLERLE KARŞILAŞMAM

Bernie Sanders da, Jeremy Corbyn’in politik yolculuğundan oldukça etkilenenlerden biri. Özellikle sınıf meselesini açık ve net dile getirmesine büyük bir hayranlık duyduğunu belirtiyor ve kendisiyle, Corbyn arasındaki önemli bir benzerliğe dikkat çekiyor: “İkimiz de parti düzenine baş kaldırarak tabana gittik. Tabanı örgütleyerek parti düzenine muhalif olduk.”

Corbyn’in en önemli başarısı tabanda kendini sevdirmesi. Bütün bir politik yolculuğu boyunca seçmeninin yanı başında olması ve tabanla hep iletişim içerisinde olması ona bu başarıyı getirdi. Özellikle de gençler ve kadınlar. Gençlik depremi olarak tanımlanan İşçi Partisi’nin oy artışında genç oyları oldukça belirleyici oldu. Genç seçmenin neredeyse 2/3’ü Corbyn’i destekledi. Geçtiğimiz günlerde talihsiz bir terör saldırısı yaşayan Manchester, Corbyn’e gelen genç oylarının en yüksek olduğu şehirlerden biri.

1997 Seçimleri sonrasında Türkiye’ye dönerken uçakta CHP heyetin olduğunu gördüm. Tesadüfen ön sıramda oturuyorlardı. İşçi Partisi’nin başarısından kendilerine de pay çıkarmışlar, dünyada sosyal demokrasi rüzgarlarından, bu rüzgarın Türkiye’ye de uğrayacağından ve yakında iktidar olacaklarından söz ediyorlardı. Dayanamadım sordum: Peki kazanma stratejiniz nedir?

CHP’ninkini hala bilemiyorum ama Jeremy Corbyn’in kazanma stratejisi, kampanyanın sloganında kendini gösteriyor; “Birkaç kişi için değil çoğumuz için!”

Corbyn, kazananlar değil kaybedenlerin yanında oldu yıllarca, onların sesi oldu ve onlara bir gün kendilerinin de kazanan olabileceğine inandırdı. Darısı bizim başımıza.

Bu yazı Odatv.com de yayınlanmıştır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s