Muhalefet İçin Yol Haritası Önerileri

“Eğer düşmanını ve kendini iyi tanırsan, yüzlerce savaşın sonucundan korkman gerekmez. Eğer kendini tanır, düşmanını tanımazsan, kazandığın her zafer bir yenilgi de getirecektir. Kendini ve düşmanını tanımazsan da, tüm savaşlarda yenilmeye mahkumsun.” Sun Tzu, Savaş Sanatı

Seçimlerin hemen ardından Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Mahmut Tanal şöyle bir tweet attı:

“Turizmin bitmesinden yakınan Antalya yüzde 43 oy veriyorsa, Suriyelilerden illallah eden Şanlıurfa, Gaziantep ve Kilis yüzde 51 oy veriyorsa, şeker fabrikaları satıldığı için sitem eden Çorum, Yozgat ve Kırşehir açık ara birinci çıkartıyorsa Millete müstahaktır.”

Benzeri yazılar tüm sosyal medyayı da kapladı ama milletvekilinin bu sözü, kendisinin CHP’nin neden iktidar olamayışını asla anlamadığını gösteriyor. Halka rağmen iktidar olunmaz!

Kısa süre önce konuşmacı olduğum konferansta, konuşmamı bitirdikten sonra bir dinleyici yanıma yaklaştı ve “sunumunuzda bir kaç yerde ampul vardı, subliminal olarak iktidar partisinin propagandasını yapıyorsunuz siz,”  deyiverdi. Şaşkınlığımdan ne cevap vereceğimi bilemedim ama siyasal iletişimin hala büyük bir kesim tarafından manipülasyon, propaganda, algı operasyonları olarak algılandığını söyleyebilirim. Aynı biçimde, dünyanın neredeyse her yerinde siyasi partileri iktidara getiren taban örgütlenmesinin dinamiklerini, hedef kitleyle kurulması gereken iletişimi anlamaktan çok uzak muhalefet partileri. Bunu batı ülkelerinin standardında gerçekleştiren Adalet ve Kalkınma Partisi’ni örnek göstermek ise biraz önce sözünü ettiğim ithamla hemen karşı karşıya getiriyor insanı. (AKP’nin söylem içeriğinde etik açıdan ciddi bir sorun olsa da biçim itibarıyla, kullanılan stratejik yaklaşım ve taktiklerle siyasal kampanyacılığın neredeyse tüm gereklerini yerine getirdiğini söyleyebiliriz ama konumuz onların iletişim dilini analizden çok muhalefetin nasıl bir iktidar yolculuğuna çıkması gerektiği.)

SORUMLUSU SEÇMEN DEĞİL SİZSİNİZ

Mevlana’nın son derece yerinde bir sözü var. “Sen ne söylersen söyle, söylediğin, karşındakinin anladığı kadardır.” O nedenle, insanların söylediğinizi anlaması için çok çalışmak, yılmadan çalışmak ama öncelikle bunun için bir strateji geliştirmek gerektirir. Buradan Tanal’a sormak isterim, Gerçekten elinizden gelen her şeyi yaptınız mı? Egonuz, kişisel anlaşmazlıklarınız ya da zaaflarınız nedeniyle bir yerde hata yapmış, eksik davranmış olabilir misiniz? Güzel günler, kendi ve çocuklarınızın geleceği için “doğru olanı” yaptığınızı düşünüyor musunuz? Yoksa sadece haklı olduğunuzu mu düşünüyorsunuz?

Ben düşüncemi söyleyeyim: Kazanamadıysanız bunun sorumlusu seçmen değil, sizsiniz…

Yıllar önce şu anda İşçi Partisi’nin başında olan Jeremy Corbyn’in (O zamanlar İşçi Partisi’nin Islington Milletvekiliydi) kampanyasında çalışırken, görevim Türk kökenli seçmenlerin örgütlenmesine yardımcı olmaktı. Telefonla onları arıyor, toplantılara katılmalarını sağlıyor, seçim günü oy kullanmaya gelmedilerse sandığa gelmeleri için tekrar arıyor, ulaşımları için destek öneriyordum. Orada ve A.B.D., Fransa gibi ülkelerde yaşadığım siyasal kampanya deneyimlerimde, siyasal reklamdan çok seçmenle doğrudan iletişim kurmanın yani seçmenleri mobilize etmek için yapılan çalışmaların, kapı çalmanın ne kadar önemli olduğuna tanıklık ettim. Seçmenin psikolojini anlamak, onun algı dünyasına girmeyi becermek ve sizinle birlikte harekete geçmesini sağlamak insanı heyecanlandıran zorlu bir süreç. Varsayım ve temennilerimizden uzak, gerçekçi bir strateji geliştirmeyi ve bunun için de yılmadan, gece gündüz çalışmayı gerektiriyor bu süreç.

BÜYÜK HATA: SUSMAYI TERCİH ETTİLER

Seçimlerin adil olup olmadığı, kimden kime oy kaymış tartışmaları sürüp gidiyor. Oysa, muhalif partilerin şu anda 2019 yerel seçimleri için acilen hazırlanmaya başlaması ve kendilerine bir yol haritası çizmeleri gerek. Moral bozmaya gerek yok. Ama artık örgütlenmenin ve seçmenle etkin iletişimin önemini kavrayalım, ona göre davranalım.

Seçim gecesi, muhalefet adaylarının sessizliğinin büyük bir hata olduğunu düşündüğümü de buraya not düşmek isterim. Zira bu sessizlik birçok komplo teorilerinin oluşmasına neden oldu. Eğer ortada bu komploların gerçekliğine dair bir durum varsa, bu sessizlik yine büyük hata. Konuşmalılar, onlara umut bağlayan seçmene bunu anlatmanın bir yolunu bulmalılar. Türkiye’nin en zorlu dönemlerinden birinde, 1977 yılında seçimleri kazanan Bülent Ecevit, ona yapılan bütün uyarı ve tehditlere rağmen Türkiye’nin her köşesinde mitinglerine devam etti, susmadı, konuştu.

Adayların o gece ekranlara çıkıp ya da sosyal medya hesaplarından, seçmenlerine moral verici mesajlar vermesi gerekirdi. Yarışın bitmediğini, bir sonraki seçimler için en kısa zamanda yeniden hazırlanmaya başlayacaklarını açıklayarak kampanya sırasında yeşeren umudu besleyebilirlerdi. Oy vermeyen seçmenlere de kendilerine verdikleri dersi anladıklarını, gereğini yapacaklarını söyleyebilirlerdi. Aksine, susmayı, insanların kafalarında yüzlerce soru işareti bırakmayı tercih ettiler. Büyük hata!

MUHALEFET NASIL ADAYLAR BELİRLEMELİ

İş dünyasıyla ilgili çok satan kitapların birçoğu “kazanma kafası”nın ne kadar önemli olduğuna dikkat çeker. “Kazanma kafası”nın en önemli özelliği, kazanacağına inanması ve bu uğurda çok çalışmasıdır. Lider, başarısızlık durumunda sorumluluğu üzerine alır, kayıpları ders niteliğindedir ve yola devam eder. Stratejiktir. Yol Planı vardır. Yaşam hiç bir zaman planladığımız gibi gitmeyebilir ancak yol planı bizi tüm olumsuzluklara karşı hazırlıklı kılar. Muhalefetin acilen şikayet etmeyi bırakıp, acilen bir yol planı yapması gerekiyor.

Daha önceki yazımda stratejinin önemine dikkati çekmiştim. Strateji, varsayımlar, temenniler, matematik, parti içi dengeler üzerine kurulmaz. Seçimleri kazanmak üzere kurulur. Nasıl bir kazanma stratejisi geliştirmeli? Siyasi partiler, daha fazla nasıl kapsayıcı olabilirler?

Öncelikle adayların en kısa zamanda belli olması gerekli. Peki, nasıl adaylar olmalı? Bir iletişimci olarak benim cevabım açık: İnsanlara dokunabilen ve kendi değerlerine sadık, vicdanlı, dürüst ve samimi. İyi bir adayın kendisine inanması kadar çevresinin de ona inanması gerekir. Arkadaşlarımdan birinin komşusu, büyük bir partiden adaydı geçtiğimiz yerel seçimlerde. Apartman komşularına bir merhaba bile demeyen, gürültü yapıp komşuları rahatsız eden bu politikacıya, komşuları seçmeni oldukları partiden olmasına rağmen oy vermemişlerdi. Siyasi partiler, insan kaynakları şirketlerinin “kafa avcılığı” gibi arayışa çıkmalı, bulundukları bölgede çok sevilen, sayısız insana dokunmuş, neredeyse herkese iyilik yapmış dürüst insanları bulmalıdır, şehrin devlet hastanesinin başhekimi, mahallenin Perihan Ablası ya da her derdimize çare bulan eczacı komşu gibi. Bunun en iyi örneği, Kırşehir’den CHP Milletvekili seçilen Metin İlhan. Seçimler sonrası beni arayan bir öğrencim sayesinde haberim oldu İlhan’dan. İlhan, bütün bir şehrin sevgisini kazanmış aydın bir doktor. Uzun zamandır Kırşehir’de hüsrana uğrayan CHP’nin oylarını hem yükseltmiş, hem de CHP’ye milletvekilliği kazandırmış. Tanal’a bir soru daha, AKP’nin Antalya’da yüzde 43 oy almasının nedeni CHP’nin aynı şehirde birinci sıraya Deniz Baykal’ı koymuş olması olabilir mi?

Burada size ufak bir ipucu vermek isterim. Seçimleri, ideoloji değil, liderler kazanır.

MUHALEFET İLK TURDA NE HATA YAPTI

Son yıllarda yapılan araştırmaların çoğu, politik davranışlarımızın akılcı olmadığını, duygularımızla karar verdiğimizi doğruluyor. İnsanların neredeyse yüzde 90’ından fazlası karar verirken duygularını esas alıyor. Hatta politik yönelimlerini bile akıldan çok duygular belirliyor. Seçimler de, değerler üzerinden kazanılır. Seçmene kaybetmek istemediği değerler kadar, sahip olmak istediği değerler de hatırlatılmalıdır. Bu seçimler de göstermiştir ki, Türkiye seçmeni etnik kimlik üzerinden ayrışmaktadır. Cumhur İttifakı’ndan Millet İttifakı’na büyük bir oy kayması yaşanmamasının en büyük nedenlerinden biri, Muharrem İnce’nin Selahattin Demirtaş’ı ziyareti ve Meral Akşener’in, Demirtaş’ın serbest bırakılmasına olumlu bakmasıdır. Her ikisi de 2. Turda Kürt oylarını yanına çekmek isterken, 1. Turda kendilerine gelmesi olası milliyetçi oyları kaçırmıştır.

Burada elzem bir duruma daha dikkat çekmek isterim, özellikle CHP ve İP açısından. CHP, uzun bir süredir Türkiye’de sol seçmene güvenmediği için ya da sol oyun potansiyeli olmadığını düşündüğü için diyelim, iyice merkez sağa kaymıştır. CHP’nin acilen siyaset yelpazedeki yerini sorgulaması, belirlemesi ve yolculuğunu buna göre planlaması gereklidir. Türkiye’nin solunda bir boşluk vardır ve bunu kimin dolduracağını zaman gösterecektir. Aynı şekilde İP ve Meral Akşener de değerlerini, hikayesini sorgulamalıdır. Seçmen açısından bakıldığında CHP ve İP’nin söylemleri arasında çok büyük bir fark yok. Her iki parti de kalelerini, sınırlarını belirlemeli buna göre iletişim stratejisi kurmalıdır.

ECEVİT’İN BAŞARISI “UMUT”U ÖRGÜTMELE BECERİSİYDİ

Muhalefetin yol haritasının ilk bölümü hazırlık aşamasıdır. Kendilerini gözden geçirmek, geçmiş hatalardan ders alarak gelişmek, hangi değerler kümesine sahip çıkacaklarına ve söylemlerinin ne olacağına karar vermelidirler. Türkiye demografisini çok iyi anlayıp, onlara iktidar yolunu açacak hedef kitleye karar vermek, planın önemli parçasıdır. Öyle, o da olsun, bu da olsun olmuyor. CHP’nin zaten kemik yüzde 25’ini artık yüzde 40’lara taşıma zamanı gelmiştir, bunu CHP yapamayacaksa, yapabilecek bir siyasi oluşum muhakkak çıkacaktır. Burada yer gelmişken bana fazlasıyla yöneltilen bir soruyu da cevaplamak isterim. Odatv’de yayınlanan, “’Biz gidersek mahvolursunuz’a karşı ‘biz gelirsek her şey güzel olacak’” başlıklı yazıma dair, birçok insan, seçmen değişti diye uyarmış. Seçmen ve davranışları değişmiş olabilir, bununla ilgili yorumu sosyologlara bırakıyorum ancak iletişim biçimi yüzyıllardır değişmedi: İnsana dokunmak, örgütlemek. 1977’de Ecevit’in başarısı, seçmenin daha eğitimli, daha nitelikli olması değil, bizzat Ecevit’in lider kimliği ve “UMUT”u örgütleme becerisiydi.

Bir çok siyasal kampanyanın en büyük hatalarından biri de, seçmene üstten bakarak ders vermeye çalışması veya çoktan bildiği bir şey üzerine ahkam kesmesidir. Seçmeni eğitmek için kampanya yapılmaz tam tersine motive ve mobilize etmek için yapılır. İçeride tüm ödevlerini yerine getirip kendini bir sonraki yarışa hazırladıktan sonra muhalefet, taban örgütlenmesi için ekipler oluşturmalıdır.

ŞEYH UÇMAZ MÜRİTLERİ UÇURUR…

Aslında kampanyalar, bir çeşit yeni dostlar edinilen süreçtir. Bu süreci de en iyi yüz yüze metotlarla yürütmek mümkün. Yapılan tüm araştırmalar, siyasal kampanyalarda en etkili yöntemin yüz yüze iletişim olduğunu doğruluyor. Ancak bu iletişim için de gerçekçi ve içten olmak gerekli. İngilizcede “Grassroots”denilen taban siyaseti seçim kampanyalarının, siyasal iletişimin en önemli ayağı. Ne yazık ki Türkiye’de muhalefet partilerinin önemli bir bölümü seçim kampanyalarında, iletişim stratejilerinde hep bu ayağı göz ardı ediyor, tepeden reklam kampanyaları ve medyaya sırtını dayıyor. Başaramadığında da günah keçisi arıyor. Muharrem İnce’nin yandaş gazetecilere yönelik tavrı, Yılmaz Özdil’i yuhalatması, İsmail Küçükkaya ile mesaj trafiği üzerine, Küçükkaya’ya yönelik saldırılar korkutucu iletişim hataları. Galiba, bir de seçim kampanyaları sırasında medya ilişkileri üzerine yazmam gerekecek.

Muhalefette yer alan siyasi partilerin daha çok reklam kampanyalarına güvendiğini, diğer yandan seçmenle doğrudan iletişim, kamuoyu ve sivil toplum önderlerinin hedef doğrultusunda örgütlenerek, savunulan dava lehinde kendi çevrelerini etkilemesi, farklı iletişim kanal ve mecraları üzerinden seçmene sürekli ve etkin bilgi akışı gibi bir kampanyanın en önemli ayaklarına itibar etmediğini gördük, artık bunu değiştirmenin zamanı geldi.

CHP’nin çok beğendiği, hatta esinlendiği Obama ve Macron kampanyalarının güçlü yanlarından biri de her gönüllüden bir lider yaratmalarıydı. Merkezden çıkan mesaj, bölge liderlerinden gönüllülere, oradan da seçmenlere iletiliyordu. Ne kadar iyi iletişim kurarsanız size kendini adayan insanlar kazanırsınız. Kahvelerden, ibadethanelere, kadın günlerine kadar siyasetin konuşulduğu her yere girilmeli, gündelik sohbetlerin konusu haline gelmenin yolu aranmalıdır. Kulaktan kulağa önemli ve etkili bir iletişim biçimidir.

Türkiye’de 32 bin kadar mahalle var ve her mahallede parti adına konuşacak, açıkça desteğini belirtecek en az 1 kişi olmalıdır. Bunların saygın ve sevilen kişiler olmasına dikkat edilmelidir. Mahalle esnafı, apartman görevlileri, sağlık görevlileri, komşular, eski okul veya çocukluk arkadaşları bu iş için en ideal adaylardır. Siyasal kampanyalarda sözcülük yapacak ve parti adına oy toplayacak gönüllü ekibi oluşturmak, bunların çalışma programını tasarlamak bir çeşit sanattır. Parti adına kampanya yapacak, konuşacak sözcülerin, gönüllülerin desteği, kampanya mesajının doğrudan ve etkili bir biçimde seçmene ulaşmasını sağlar. Zafer için, bu sözcülerden ordu kurmak, onları çok iyi eğitmek, kampanya süresince de motive etmek gerekir. Şeyh uçmaz müritleri uçurur.

Türkiye’nin 2015 Genel Seçimleri üzerine yapılan bir akademik araştırmaya göre, seçmenin siyasal partilerce yapılan seçim kampanyası çalışmalarına karşı genel olarak ilgili olduğu görülüyor. Seçmenleri ile sürekli iletişim halinde olan siyasi partiler, ipi göğüslüyor. Seçmenler, güncel sorunlarını diğer zamanlardan daha çok seçim dönemlerinde, siyasal partilerle paylaşmak istiyor ve yönetime katılmak için çaba gösteriyor. Bu karşılıklı iletişim, her iki tarafın da lehine işliyor. Bu nedenle, muhalefet partilerinin günah keçisi aramak, iç kavgalarla zaman kaybetmek yerine, iyi adaylar bularak, güçlü ve somut mesajlar veren, hedefe odaklı iletişim stratejisi çerçevesinde etkin dijital ve saha çalışmalarını kapsayan yerel seçim kampanyalarına hemen başlaması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s