Akşener gerçekten başarısız mı oldu mu?

Meral Akşener’in istifası üzerine çok akıl yürütülüyor. Dışarıdan bakıldığında, başarısız olduğunu düşünen bir Genel Başkan’ın sorumluluğu üzerine alıp yerini yenilere bırakması oldukça saygı duyulacak bir tavır. Tabii bunu bir kadın politikacının yapması da hoşuma gitmiyor değil, zira yıllardır koltuklarından ayrılamayan başarısız erkekleri görünce, olması gerekenin bu olduğunu düşünüyorum. Ancak Akşener, gerçekten başarısız oldu mu, yoksa bu yönde bir algı mı oluşturulmaya çalışılıyor? Bir yandan da bunun bir taktik olduğunu düşünenler var tabii. Kendisinin bunu bir taktik olarak kullanıp kullanmadığını bilemem ancak buradan şunu söyleyebilirim; acilen bu kararından ya da taktiksel bir yol izliyorsa ondan vazgeçmeli!

Uzun yıllardan bu yana siyasete yön vermeye alışmış gazeteciler ve medyayı kullanan bazı çevreler nedeniyle, gerek politikacılara gerekse seçmene yanlış kararlar, yollar dayatıldı Türkiye’de. Oysa Recep Tayyip Erdoğan’ın yükselişi örneğinde de gördüğümüz gibi, bu güç simsarlarının seçmen üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yok. O nedenle politikadan iş dünyasına herkesin hemen bu eski dünyanın dayattığı önyargılardan kurtulması, Yeni Dünyanın kodlarına göre davranması, bunları öğrenmesi gerekiyor.

ISRARLA BUNU BAŞARISIZ OLARAK TANIMLIYORLAR

Bu eski dünyanın en büyük yanılsamalarından biri de, Akşener’in başarısız olduğu. Sadece Abdullah Gül’ün yeni bir Ekmeleddin Vakası olarak karşımıza çıkmaması bile Akşener’in dirayetli tutumu sayesinde, bunu aklımızın bir kenarına yazalım. 24 Haziran sonrası seçim sonuçlarına bakıldığında da, daha yeni kurulmuş, neredeyse kasası tamtakır ve acilen örgütlenmenin getirdiği başıbozuk bir yapıya sahip İyi Parti’nin örgütlü ve kemik seçmene sahip MHP ve HDP’ye yakın oy aldığını görüyoruz. Israrla birileri bunu başarısızlık olarak tanımlıyor. Bu başarılı bir sonuçtur, bu başarının da arkasında Meral Akşener’in özgüvenli ve dirayetli tutumu, stratejik akılı vardır.

İstifa kararının ardından sosyal medyada kendisine yapılan sert ve alaycı çıkışları, hakaretleri eminim görmüştür, bunlardan etkilenmemesi de mümkün değil. Ancak kamusal alanda olmak ve siyasetin doğası bunlarla baş edebilme gücünü de gerektiriyor. En klişe sözlerden biridir, siyaset bir maratondur. O nedenle bu eleştiriler Akşener’i, eğer bir ülküsü varsa, yolundan ayırmamalıdır. Elbette kendisine yönelik acımasız saldırıları göz ardı etmiyorum ama bunlarla başa çıkabilecek gücü olduğu da ortada. Akşener, bir kadın aday olmanın dezavantajının yanı sıra kendiyle ilgili “proje” ithamlarıyla da baş edemedi aslında, milliyetçi seçmeni öyle olmadığına ikna edemedi. Oysa sadece bunun için bir strateji geliştirmeli, seçmeni ikna etmeliydi. Tabii gerçekten bir proje değildiyse.

KAFA KARIŞIKLIĞI…

Diğer önemli hatası da politik yelpazenin neresinde duracağına karar verememesi, bu konuda mesajlarının belirsizliğiydi; büyük bir ihtimalle onu merkez sağın liderliğine oturtmak isteyen danışmanlardan kaynaklanıyordu bu kafa karışıklığı. Politik kökeni itibarıyla yabancı olduğu bu mahalle zaten ona kucak açmadı. Israrla İçişleri Bakanlığı gündeme getirilirken kendini yanlış savundu bir anlamda. Türkiye seçmenini ayıran en önemli eksenin etnik köken olduğunu göremedi. Bu arada yine önemli bir yanılgının altını çizmeliyim. Merkez sağın, seçmende sayısal ağırlığı olduğuna dair inanış da büyük bir safsata… Seçimleri ideolojiler değil, liderler kazanır.

Akşener’in önündeki en büyük engellerden biri de, muhalefetin, “oylar bölünmesin” korkusuydu. Gerek medya, gerek bazı çevrelerin ısrarla, Muharrem İnce’nin tek seçenek olduğunu haykırması, Recep Tayyip Erdoğan’dan bir an önce kurtulma isteğiyle birleşince, Akşener baştan elenen isim oldu yüzer gezer oylar için. Milliyetçi seçmen ise öncelikle Selahattin Demirtaş ve HDP konusundaki yumuşak tavrı nedeniyle Akşener’e öfke duydu. Bu arada Akşener’in ısrarla Devlet Bahçeli’ye yönelik sert tutumu (kişisel olarak haklı olsa da, aynı tabandan oldukları için öfkesini daha iyi yönetmeliydi), milliyetçi ve ülkücü seçmenin Cumhur İttifakı’ndan yana oy kullanmasına neden oldu.

AKŞENER, TÜRKİYE’NİN MARİNE LE PEN’İ OLABİLİR

Uzun bir süredir Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde gençlerle atölyeler yapıyorum ve bu gençler arasında Akşener’in adı heyecan yaratıyor, gençlerin kendisine yönelik ciddi bir sempatisi olduğunu görüyorum. Seçmen evreninde sayısal çoğunluk gençlerin elinde. Diğer yandan ev kadınları da, Türkiye’nin en büyük kümelerinden biri. Sadece bu gruplarla yapılacak bir çalışma bile, Akşener’i muhalefetin en güçlü ismi yapabilir. Fransa’daki seçimlerde Emanuel  Macron’un ardından en yüksek oyu alan Marine Le Pen, sanılanın aksine zenginlerin değil ezilen işçilerin, unutulan Fransızların oylarını aldı. Büyük bir ekonomik krizin kucağında olan, dolayısıyla bundan en çok etkilenecek ev kadınlarının, genç işsizliğinin neredeyse yüzde 20’lere ulaştığı Türkiye’nin Marine Le Pen’i olabilir Akşener.

Şimdi Akşener’in önündeki en büyük karar, devam edip etmeyeceği. Ancak bu yolda artık, ben küstüm, oynamıyorum lüksü yok. Ekibini değiştirebilir, partiyi baştan aşağı yeniden yapılandırabilir. Politik yolculuğu hakkında geçmişte bu kadar kararlı ve iddialı konuşan Asena’nın ne pahasına olursa olsun, torun bakmaktan daha önemli bir misyonu var. Ona yanlış yaptıran “ataerkil” parti elitlerinden kurtularak yeni bir oyun planıyla siyasal yolculuğuna dönmesi lazım. Türkiye’nin politik geleceğinde kesinlikle Meral Akşener’in bir yeri olacağına inananların sayısı azımsanmayacak derecede, tabii öncelikle buna kendisinin de inanması ve kendi milliyetçi, ülkücü değerleriyle çatışmayan bir politik yol izlemesi gerekiyor.

 

Bu yazı Odatv.com’da yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s