Israrla Herkesi Kucaklayacağız…

Seçimleri kazanmanın yolu seçmenlerin duygularından geçse de, gerçek politika (reel politik) erkin gereklerine ve akıla dayanarak yapılır. Bunu tartışmanın da gereği yoktur. Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini yenileme kararı kuşkusuz ki, hukuka aykırıdır ve anti demokratiktir. Bu kararın sonucunda sosyal medyada ciddi bir biçimde de sine-i millete dönülmesine dair yüksek sesler çıksa da Ekrem İmamoğlu’nun açıklama sonrası yaptığı konuşmadan, seçimlere hazır olduğunu ve kazanmak için elinden geleni yapacağını anlamak mümkün.

Şu anda Cumhuriyet Halk Partisi ve müttefiki İyi Parti’nin önünde çözülmesi gereken ciddi bir stratejik açmaz var: Ya YSK’nun bu kararını meşru sayarak 23 Haziran’da yeniden yapılacak seçimi kazanmak için ciddi bir stratejik koalisyon kuracaklar ya da bu kararın hukuksuzluğuna dayanarak başka çıkış yolları arayacaklar. Sine-i millete dönmek, sivil itaatsizlik, seçimleri boykot etmek, usulde hukuksuzluğu temel alarak dava açmak gibi farklı yollar duruyor masada. Tabii iktidarın umursamadığı, toplumu kaosa sürüklememe sorumluluğu ciddi bir biçimde omuzlarında. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenen grup toplantısında, “Yaptıkları hırsızlığı anlatırken utanıyorum” diyerek, Türkiye’de 31 Mart ve 24 Haziran seçimlerinde görev yapmış tüm sandık kurulu başkanlarının incelenmesini talep etti. Bu talebin kabul görüp görmeyeceğine bakacağız. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise milletvekillerinin de davetli olduğu Parti Meclisi toplantısı öncesinde “Çok güzel şeyler olacak. Hiç kimse meraklanmasın. Bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz. Mücadelemiz demokrasi için olacak” dedi. “Ramazanın ilk orucunu hak yiyerek açtınız,” diye seslenen Akşener “Aziz milletimin iradesine tuzak mı kurdunuz?” diyerek iktidara yüklendi. İmamoğlu da, dün akşam Sultanbeyli’de katıldığı iftar sonrası yaptığı konuşmada bolca kul hakkına vurgu yaptı ve halkın iradesine olan inancının altını çizdi. 

SIRA NASIL YAPACAĞINI DA GÖSTERMESİNDE

“Seçim Nasıl kazanılır?” adlı seçim iletişimi kitabımda en fazla üzerinde durduğum konulardan biri de halkın iradesi ve onun örgütlenmesi yani, taban örgütlenmesi. Uzun zamandır da bu konuya dikkat çekmek için yazıp duruyorum. Zira hala, muhalefetin yüksek görünürlüğün seçmen davranışına büyük etkisi olduğuna dair mutlak inancı var. Medyatik işler yapmaktan bir türlü kendilerini alıkoyamıyorlar. Bunun gücünü inkar etmiyorum, elbette reklamların, medyanın ve canlı yayınların özellikle eğitimli ve genç seçmen üzerinde etkisi var. Ancak sadece bu dünyada kalmak bizi, bize ait “yankı odalarına” hapis etmekten öteye gidemiyor. Farklı katmanlara ulaşmanın en etkin yolunun taban çalışması olduğunu tekrarlamaktan bıkmayacağım. O nedenle eğer seçim yeniden tekrarlanacaksa, İmamoğlu’nun önünde çok emek isteyen bir taban çalışması takvimi var. Bu takvimi çıkarmadan önce de stratejinin ne olacağına karar verilmesi. “16 milyonu ısrarla kucaklayacağız,” diyen İmamoğlu’nun bunu gerçeğe çevirmesi gerekiyor aynen Bülent Ecevit’in 1977’de “umudu örgütlediği” gibi. Zaten konuşmasında da “her şey çok güzel olacak” diyerek bize o umudu gösterdi. Şimdi sıra nasıl yapacağını da göstermesinde.

Eğer Millet İttifakı yeniden seçimi kabullenirse, acilen tüm paydaşlarıyla oturup strateji belirlemeli, çalışmaya başlamalı İstanbul’da. Ortada “mağdur” bırakılmış genç ve istekli bir politikacı var. “Anasının ak sütü gibi helal olan başkanlığının” nasıl elinden alındığı ve hakkının nasıl da gasp edildiği tabanda anlatılmalı, zaten küskün olan seçmen grupları ikna edilmeli. Kitabımda yazdım, burada da tekrar hatırlatma gereği duyuyorum seçmeni ikna etmede en etkili yöntem yüz yüze iletişim. Bu yolculuk için, CHP ve İyi Parti İstanbul örgütleri, diğer paydaşlar bu kez eş güdümlü değil, tam tersine birlikte, aynı akılla yönetilerek sokağa çıkmalı, çalınacak tüm kapıları çalmalı. Özgül ağırlığı olan sivil toplum kuruluşları, kamuoyu önderleri bu haklı mücadelenin parçası haline getirilmeli. Birinin açamadığı kapıyı diğerinin açabileceği ekipler kurulmalı, bu ekipler en iyi biçimde eğitilmeli. Evet çok kısa bir süre var. İmamoğlu her ne kadar “artık konuşma zamanı,” dese de, aslında artık çok çalışma zamanı. 

KISA SÜREDE KOLAYLIKLA İNSANLARIN KALBİNİ KAZANMAYI BAŞARDI

Bu süreçte İstanbul ilçelerinde seçimi kazanan CHP Belediye Başkanlarına da önemli görev düşüyor. Bulundukları ilçelerde, CHP’nin oylarının yükselmesi için var güçleriyle çalışmaları gerek. Buradan ufak bir uyarı: Karşı mahalle dediğimiz, kemik oyların olduğu mahalle ve bölgelerde zaman, enerji harcamaya gerek yok. Herkesin başkanı olmaya devam edin ama seçimlerden önce zamanınızı, emeğinizi nereye harcayacağınızı çok iyi planlayın. 

Bize her daim kararlı, inatçı ve hakkının peşinde bir lider olduğunu gösteren İmamoğlu, derviş misali (zamanı yettiğince) bıkmadan usanmadan İstanbul’un tüm sokaklarına, mahallelerine, kahvelerine, evlerine girmek durumunda. İnsanların ona dokunması, ondaki inancı hissetmeleri gerekli. Her şeyin güzel olacağına dair inancı, insanların kalbine koyma sorumluluğu doğrultusunda bir yandan ona yapılan haksızlığı anlatmalı, diğer yandan onun haklılığını anlatacak insanlara liderlik yapmak durumunda. Kısaca seçmenin kalbine dokunurken ortak aklı kullanmalı, duygularına teslim olmamalı demek istiyorum. Burada göstereceği stratejik zekanın onu başka dünyalara da taşıyabileceğini söylemek erken bir öngörü ama onu yeniden İstanbul’un Ekrem Abisi yapacağı kesin. Zira İmamoğlu, kısa sürede kolaylıkla insanların kalbini kazanmayı başardı. O zaman, malum şarkıdaki gibi “zalimin zulmü varsa, sevenin Allah’ı var!”

Bu yazı ilk olarak Odatv’de yayınlanmıştır.

Israrla Herkesi Kucaklayacağız…” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s