AKP’yi Bekleyen Gençlik Tehlikesi

Nelson Mandela, 27 yıl hapis yattıktan sonra Güney Afrika’nın seçimle iktidara gelen ilk siyah başkanı oldu. Hapisten çıktığı gün yüz binlerce siyah Afrikalı“İntikam zamanı geldi” sloganlarıyla liderlerini karşıladı. Binlerce Güney Afrikalı beyaz, yeni iktidar döneminde öldürülecekleri ya da tutuklanacakları korkusuyla ülkeyi terk etti.

Mandela ise yaptığı ilk konuşmada, en büyük mücadelesinin siyahların yaşadıklarını beyazlara yaşatmamak olacağını, ırkçılığın ve ayrımcılığın bir daha o topraklarda hüküm süremeyeceğini söyledi. Irklar arasında uzlaşma sağlanmadan ülkenin demokrasiye kavuşamayacağına inanan Mandela’nın, spor aracılığıyla tüm Güney Afrikalıları tek yürek yapmak için verdiği uğraşın hikayesini anlatan “Invictus” filmini seyretmediyseniz, seyretmenizi tavsiye ederim. Aslında beyaz azınlığın takımı olan ulusal ragbi takımı Springboks’un Dünya Kupası’nda başarılı olması için elinden geleni yapan ve bunu ülkenin demokrasiye geçişinde önemli bir taktik olarak kullanan Mandela’nın hikayesi.

“POLİTİKACILAR POPÜLİZMİN TUZAĞINA DÜŞEREK KOLAYI TERCİH EDİYORLAR”

Liderler tarafından kullanılan siyasi dilin aslında kapsayıcı olması gerekiyor. Türkiye gibi sert politik iklimlerde ise bunu yapmak neredeyse imkansız. Bizzat, o sert iklimin besleyicisi oluyor dışlayıcı, öfkeli ve çatışmacı iletişim dili. Nazi Propagandasının önemli ilkelerinden biri de “Nakil İlkesi”dir. “Eski, tarihi, nefret, düşmanlıklar ve ön yargılar üzerinde çalış.” Dünyanın birçok ülkesinde, politikacılar, popülizmin tuzağına düşerek kolayı tercih ediyorlar. Varolan sert iklimi lehine kullanmayı.

Peki bu sert politik iklimi yumuşatmak, ülkeyi tek bir yürek haline getirmek için uğraşmak kimin görevi olacak? 1977’de Bülent Ecevit, ona acımasızca saldıran MC’ye karşı hep uzlaşmacı bir tavırla yaklaşmış, kaos ortamındaki Türkiye’nin ihtiyacı olan sol aklı doğru kullanarak sadece seçmene odaklanmıştı.

“İYİ BİR LİDER HALKINI ‘MUASIR MEDENİYETE’ ULAŞTIRMAK İÇİN ÇABALAR”

İlham kaynağı olmak bir liderin en önemli özelliklerinden biridir. İnsanlara başka bir dünyanın mümkün olabileceğini göstermek ve bunun için motive etmek. O nedenle de iyi bir lider halkını “muasır medeniyete” ulaştırmak için çabalar, kendi halkıyla değil, bu yolun önündeki engellerle çatışır.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin İzmir Büyükşehir Adayı Tunç Soyer’i hedefine alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisi için zihinsel açıdan son derece önemli olan İzmir’in önünde Soyer’in kendisini bir engel olarak görüyor olabilir ancak bu çatışmacı ve seçmeni kutuplaştırmadan yana tavrı, iletişim dili gittikçe en büyük engeli haline gelmeye başlıyor. Oysa Soyer, başkanı olduğu Seferihisar’da herkesin özlediği uzlaşmacı ortamı kurmayı başarabilmiş nadir politikacılardan. Büyük bir ihtimalle de Erdoğan’ın göz diktiği genç oyları, CHP’nin kötü İzmir karnesine rağmen ona akacak. Çünkü gençler, Soyer gibi hem uzlaşmacı hem de iş bitirici, özgüvenli, ilham kaynağı, özgün, karizmatik liderler istiyorlar.

ERDOĞAN’IN “KASIMPAŞALI MAHALLENİN DELİKANLISI” TONUNDAKİ İLETİŞİM DİLİ SEÇMENDE KARŞILIK GÖRMEMEYE BAŞLADI

Bugüne dek çatışmacı söylemi ve karşı mahallenin onun tuzağına düşmesi, Erdoğan’ın iletişim stratejisinde çok işe yaramış olabilir. Kendi seçmenini iyice konsolide eden bu “Kasımpaşalı, mahallenin delikanlısı” tonundaki iletişim dili, artık seçmeninde karşılık görmemeye başladı. Özellikle de bireysel özgürlüğüne düşkün genç kuşak bundan rahatsızlık duyuyor. Türkiye’yi uzun bir süredir çatışmacı bir dille yöneten -aynısını dış dünyayla ilişkilerinde de yapıyor ve neredeyse her seferinde söylediklerinden geri dönmek zorunda kalıyor- Erdoğan, biraz da alternatifsizlik nedeniyle sağ seçmenin tercihi olarak devam ediyor. Ancak, özellikle eğitim düzeyi yüksek AKP seçmeni, son yıllarda fazlasıyla ortaya atılan “vatan hainliği” söyleminden rahatsız olduğunu belirtiyor.

KONDA’nın, 2018’de gerçekleştirdiği araştırmaya göre, AKP seçmeni, siyasi kutuplaşmadan da büyük bir rahatsızlık duyuyor: 

“…Söylemlerine dikkat etmesi lazım siyasi parti liderlerinin, yani cümle kurarken kendine oy atanları, yani empati kurarak konuşmak lazım, ben öyle konuşurum. Karşımdaki adamların görüşlerini sevmesem de hoşlanmasam da empati kurarım, onun yanlış anlamayacağı bir şekilde ifade etmeye çalışırım. “Seninle konuşmuyorum, senin fikrini beğenmedim” denmemeli. Gerek yok böyle gerginliklere. “Böyle yapmasan daha iyi olur” denmeli. Genelde böyle ben yumuşak ve yanlış anlaşılmamak adına bir, siyaset içinde de böyle olması gerekir, çünkü Kemal Bey’e kızdın diye oradaki yüzde 50’nin tepkisini almaya gerek yok yani veya yüzde 20 veya yüzde 30 ne varsa, yani ona da hitap etmen lazım. Onlara da hizmet vermen lazım. (Erkek, 37, modern muhafazakâr)”

“ERDOĞAN SUÇU RAKİBİNE ATMA KONUSUNDA MÜKEMMEL BİR DEMAGOG”

Geçtiğimiz ay içerisinde Trabzon’da partisinin belediye başkan aday tanıtım toplantısında konuşan Erdoğan, yerel seçimler yaklaşırken CHP’yi ve birlikte yol yürüdüğü kesimlerin sermayesinin iftira, manipülasyon, hakaret, gerilim ve kutuplaştırma olacağını söyledi.

Erdoğan, suçu rakibine atma konusunda mükemmel bir demagog ve dersini iyi çalışan bir siyasetçi. Eminim Schopenhauer’ın “Haklı Çıkma Sanatı”ndan bolca yararlanıyordur danışmanları. İmam Hatip Lisesi yıllarında edindiği ve geliştirdiği münazara becerisi, politikada onu hedefine ulaştırdı. Genel olarak özgürlük, kendini özgürce ifade etme ve kendini gerçekleştirme gibi değerlere sıkı sıkı bağlı genç seçmen ise bu çatışmacı dilden rahatsızlığını açıkça belirtiyor.  Erdoğan’ın herkesle kavga eden tavrı, gençlerin büyük bölümü tarafından olumsuz karşılanıyor. Türkiye seçmeni gittikçe gençleşiyor, bunu hatırlatmakta yarar var sanırım. 

Türkiye’nin yaş ortalaması, 30,8 olarak açıklandı. Seçmen kitlenin de büyük bir çoğunluğu gençler. Dünyayı etkisini altına almaya başlayan gençlik depreminin(youthquake) etkisi halen Türkiye’de görülmemiş olabilir ama birkaç yıldır Türkiye’nin çeşitli illerinde eğitim, konferans, söyleşi gibi fırsatlar aracılığıyla farklı katmanlardan gençlerle bir araya geliyorum, dip dalga diye herkesin bağırdığı şey çok yakın, dip dalga değil gençlik, milenyaller.

GENÇLER VE AKP ARASINDAKİ MAKAS AÇILDI

Farklı siyasi görüşlerden, farklı toplumsal gruplardan gençler. Her ne kadar en iyi taban mobilizasyonuna sahip AKP, Erdoğan’ın emriyle genç seçmeni yakın markaja almış olsa da burada yapılanlar genellikle karşılıksız kalıyor. Gençler ve AKP arasındaki makasın açıldığını, partinin yandaşı olan gazeteciler de itiraf ediyor zaten. The Economist dergisinin bu hafta kapak konusu, “Milenyaller ve Sosyalizm” idi. ABD’den Avrupa’ya ve tabii Türkiye’ye, gençler arasında sosyalizm, sosyal değerlere inanç yükseliyor.

Uber’le kavga eden politikacılar, paylaşım ekonomisini ve onun temsil ettiği sosyal değerleri anlamaktan çok uzak hala Türkiye’de. Gençler, dünyanın her yerinde özgürlük arıyor, kapitalist değerlere karşı çıkıyor ve en önemlisi de onları azarlayan, emir veren, kötekle tehdit eden babalara karşı çıkıyor. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s